A mészáros leves receptje darálthússal, hagymával, zöldborsóval, zöldségekkel és fűszerekkel, az elkészítés részletes leírásával.
A hús és a borsó révén kiváló fehérjeforrás, a zöldségek révén ásványi anyagokban is gazdag, s a tészta és a hagyma révén az íze is eléggé egyedi ahhoz, hogy érdemes legyen az elkészítésével bíbelődni.
Először megnézzük, hogyan lehet könnyen és gyorsan elkészíteni a mészáros levest, majd megnézzük azt is, hogyan lehet változatosabb ízvilágú és tartalmasabb ételt varázsolni belőle.
Mészáros leves recept
Eszközök
- 2 literes fazék
A leves hozzávalói
- 50 dkg darálthús
- 2 fej hagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- 1 szál sárgarépa
- 1 szál fehérrépa
- 1 evőkanál sertészsír (lehet olaj is)
- 1 evőkanál só
- 1 teáskanál fűszerpaprika
- 1 teáskanál őrölt bors
- 1 teáskanál köménymag (őrölt)
- 1 liter víz
- 2 babérlevél
- 20 dkg zeller
- 3 szem krumpli (közepes)
- 15 dkg zöldborsó
Csipetke elkészítéséhez
- 1 darab tojás
- 12-15 dkg liszt
- 1 csipet só
A leves főzés lépései
- A vöröshagymát és a fokhagymát megpucoljuk.A vöröshagymát apró kockákra vágjuk, a fokhagymát áttörjük fokhagymanyomón.
- A sárgarépát és a fehérrépát is megpucoljuk, ujjnyi hosszúságú vékony darabokra vágjuk fel.
- A zellert is megpucoljuk, és centis kockákra vágjuk fel.
A mészáros leves alapjának elkészítése
- Olajon az apróra vágott hagymát megfonnyasztjuk.Amikor a hagyma kezd üvegesre pirulni, hozzáadjuk az áttört fokhagymát, majd a fűszerpaprikát is.
- Majd hozzáadjuk a darálthúst is, hogy megfehéredjen.Fontos: Mindenképpen keverjük szét alaposan a darálthúst, hogy apró darabokra essen, mert hajlamos nagyobb darabokban megfőni.
- A fehérrépát és a sárgarépát is adjuk hozzá, hogy azok is megpiruljanak kicsit a zsiradékban.A végén megszórjuk kevés liszttel, hogy sűrűbb hatása legyen a levesnek.
A krumpli és a zöldborsó hozzáadása
- A krumplit is pucoljuk meg, és centis kockákra vágjuk fel.
- A borsót is előkészítjük: a hüvelyest megpucoljuk; a konzervről a levet leöntjük; a fagyasztottat forró víz alatt felengedjük.
- Miután a zöldség és a hús legalább 20 percet főtt, s a darálthús már kezd megpuhulni, adjuk hozzá a krumplit és a zöldborsót is.
Csipetke készítése
- A tojást egy bögrébe tesszük, hozzáadunk egy csipet sót, és alaposan felverjük.
- Fokozatosan hozzáadjuk a lisztet, amíg az egész egy közepesen kemény tésztává összeáll.
- Majd a bögréből kivéve a tésztát, az egészet átgyúrjuk, hogy egyenletes legyen a tészta.
- A legvégén a tésztát centi vastagra lepénnyé kinyújtjuk, s apró (borsónyi) golyókat formázunk belőle.
- Amikor a krumpli és a zöldborsó már legalább 15 percet főtt, beletesszük az csipetkét.A csipetke akkor főtt meg rendesen, ha feljön a leves tetejére. Akkor levehetjük a levest a tűzről, mert elkészült a mészáros leves.
Tippek és tanácsok a mészáros leves elkészítéséhez
A mészáros leves jellegében a gulyásleveshez hasonlít, amit régen a nyesedékből és a kisebb húsdarabok felhasználásával készítettek. A neve is innen jött, mert a nyesedék régen a mészárosé volt a sertés és marha feldolgozásakor.
Az ízhatást, illetve a leves karakterét a hús, a lé és a zöldségek arányának változtatásával lehet érdemben megváltoztatni.
Ha szeretjük, nyugodtan tehetünk ebbe a levesbe több, 2-3 szál fehérrépát és sárgarépát, lehet a krumpli helyett krumpligombócot belefőzni (akár a tészta helyett is).
Ha nem szoktunk alaplével főzni, nyugodtan felforralhatunk 1 liter vizet, s belefőzhetnünk 2 leveskockát. Avval is finom lesz a leves. Aminek kapcsán természetesen érdemes megjegyezni, hogy a felhasznált alaplé (illetve a leveskocka) némileg befolyásolni fogja a mészárosleves ízét.
De az alaplé plusz íze érdemben fogja javítani az ízhatást. A mészárosleveshez a legjobb választás a zöldség vagy a húsleves alaplé.
Hogyan lehet változatosabb a mészáros leves?
S a tészta típusa sem túlságosan kötött, csipetke helyett főzhetünk bele eperlevelet, csigatésztát vagy akár gyufatésztát is.
Ha szeretnénk kicsit édesebbre a levest, a konzerv borsó levét nyugodtan hozzáönthetjük.
Direktben nem kell a mészáros levest berántani, mert a pirítás végén a húsra és a zöldségekre szórt liszt besűríti a levest.
Tipp: Aki nem szereti annyira a sült hagyma ízét, az a zsiradékhoz kevés vizet adva meg is dinsztelheti a hagymát. Ugyan úgy ki fog sülni üvegesre, csak az íze nem lesz annyira intenzív.
Ha viszont szeretjük a sült hagyma ízért, nyugodtan tovább süthetjük a zsiradékban egy kicsit, hogy megbarnuljon.
Tipp2: Ha nem szeretjük az intenzíven borsos ízeket, fekete bors helyett használhatunk őrölt fehér- vagy tarkaborsot is.
Ha szeretjük az erőset, nyugodtan hozzáadhatunk egy hegyes erős paprikát is. Vagy némi csípős paprikakrémet, chilit esetleg Cayenne borsot.
Ha elkészítetted a fenti recept alapján a mészáros levest, akkor kérlek gyere vissza az oldalra, s lentebb görgetve egy hozzászólásban oszd meg a tapasztalataidat.
- Egyrészt azért, hogy tudjam, másoknak is ízlik-e az, ahogyan főzök.
- Másrészt azért, hogy kiderüljön, ha valahol elírtam a mennyiségeket vagy nem világos (egyértelmű) a recept leírása.