A fokhagymakrémleves receptje húsleves alappal, sok-sok fokhagymával, fehérborssal és tejszínnel, az elkészítés részletes leírásával.
Mely egy könnyed de intenzív ízű krémleves. S nem mellékesen egy nagyon jó étvágygerjesztő is. Hogy előételnek is kiváló.
Először megnézzük, hogyan lehet egyszerűen és gyorsan elkészíteni a fokhagymakrémlevest, majd megnézzük azt is, hogyan lehet változatosabb, ízletesebb és tartalmasabb ételt varázsolni belőle.
Fokhagymakrémleves recept
Eszközök
- 1 literes fazék
- fokhagymanyomó
- Botmixer
A leves hozzávalói
- 6-8 gerezd fokhagyma
- kevés napraforgóolaj (vagy zsír)
- 2 evőkanál liszt
- 5 dl víz
- 1 leveskocka
- só (ízlés szerint)
- fehérbors (ízlés szerint)
- 2 dl tejszín
A leves főzés lépései
- A fokhagymát megpucoljuk, s lereszeljük (vagy fokhagymanyomón áttörjük)
- Az olajon (vagy a zsíron), alacsony lángon az összezúzott fokhagymát megfonnyasztjuk, hogy az illata érezhetővé váljon.
- Amikor a fokhagyma megfonnyadt, megszórjuk lisztel, s egyből felöntjük vízzel (ne pirítsuk meg a lisztet)Leveskockát hozzátéve, sóval s fehérborssal ízesítjük.
- 5 perc forralás után a tűzről levéve turmixgéppel pépesítjük.
- A pépesítés után hozzáadjuk a leveshez a főzőtejszínt, s még egyet forralunk a fokhagymakrémlevesen.
- Krutonnal (pirított kenyérkockával) vagy levesgyönggyel tálaljuk.
Tippek és tanácsok a fokhagymakrémleves elkészítéséhez
A fokhagymakrémleves egyszerű s nagyszerű étek, túl sok változtatni való nincs rajta, mert a fokhagyma íze nagyon karakteres.
Ez még akkor is igaz, ha a főzés hatására a fokhagyma illat és ízanyaga el fog távozni, s nem lesz bivalyerős fokhagymaíze a levesnek.
Amin lehet változtatni, hogy mit teszünk bele, illetve mit eszünk a leveshez.
Jó lehet hozzá (a krutonon vagy a levesgyöngyön kívül):
- apróra vágott füstölt trappista, karaván vagy edami sajt;
- kevés majoránna vagy petrezselyemzöld;
- pirítóssal illetve beletördelt kétszersülttel is finom lehet;
- s jót tehet az ízeknek egy kevés főtt hús is.
Ha szeretnénk egy picit tartalmasabb leves, az utolsó forralás előtt beletehetünk egy evőkanál keményítőt. Vagy tehetünk bele kevés főtt zöldséget a turmixolás előtt.
Ha szoktunk alaplét használni a főzéshez, vagy van maradék levesünk, nyugodtan megfőzhetjük a leves avval is. Ha maradék leves levét használunk, azt hígítsuk fel kétszeresére, hogy a levesben ne az eredeti leves íze domináljon, hanem a fokhagymáé.
Ami még fontos lehet, hogy ne használjunk túl sűrű (20 százalékosnál töményebb) főzőtejszínt, mert nagyon nehezen tud eloszolni a levesben. Ha sűrű a tejszínünk, kevés tejjel keverjük ki, hogy a levesben az utolsó forraláskor egyenletesen eloszoljon.
Tipp: Ha lisztérzékenyek vagyunk, liszt helyett használhatunk kukoricából vagy krumpliból készült keményítőt, avval is könnyedén be fog sűrűsödni.
Ha elkészítetted a fenti recept alapján a fokhagymakrémlevest, akkor kérlek gyere vissza az oldalra, s lentebb görgetve egy hozzászólásban oszd meg a tapasztalataidat.
- Egyrészt azért, hogy tudjam, másoknak is ízlik-e az, ahogyan főzök.
- Másrészt azért, hogy kiderüljön, ha valahol elírtam a mennyiségeket vagy nem világos (egyértelmű) a recept leírása.