Felfőzött gyümölcsleves recept többféle gyümölcsből, szegfűszeggel, fahéjjal, csipet sóval, tejföllel, az elkészítés részletes leírásával.
Amihez a felhasznált gyümölcs lehet kajszibarack, sárgabarack, meggy, cseresznye, alma, körte, egres, ribizli, vagy bármi más, amit a kertben vagy a piacon találunk és szeretünk.
Először megnézzük azt, hogyan lehet könnyedén elkészíteni a gyümölcslevest. S közben azt is megnézzük, hogy mire érdemes odafigyelni, s hogyan lehet változatosabb, ízletesebb és tartalmasabb ételt varázsolni belőle.
Gyümölcsleves recept
Eszközök
- 2 literes fazék
A leves hozzávalói
- 1 rúd fahéj (vagy egy csapott kiskanál őrölt fahéj)
- 3 evőkanál kristálycukor
- 4-5 darab szegfűszeg
- 1 csipet só
- 1 liter víz
- 70 dkg gyümölcs (alma, körte, meggy, cseresznye, barack)
- 2 dl tejföl
- 1 evőkanál finomliszt
A leves főzés lépései
- A gyümölcsleves elkészítéséhez egy közepes fazékba beletesszük a vizet, hozzáadjuk a szegfűszeget, a fahéjat, a sót.
- Míg a víz felforr, s kifőnek a vízbe a fűszerek ízei, gyorsan megpucoljuk a gyümölcsöket. Mindenképp vágjuk ki az alma és a körte magházát.
- Amikor a gyümölcsöket megpucoltuk, egyből tegyük is bele a főzővízbe, hogy a megpucolt gyümölcsök ne barnuljanak meg.
- Míg a gyümölcsök megfőnek, a tejszínben elkeverjük a vanília pudingport.
- Míg a gyümölcsök megfőnek, a lisztet a tejföllel alaposan elkeverjük.
- Amikor a leves felforrt, 3-4 merőkanál főzőlevet hozzámérünk a tejfölös habaráshoz, s alaposan felhígítjuk. A felhígítás után folyamatos kevergetés közben a forró levesbe öntjük a felhígított habarást.
- Az újra forrástól számított kb. 3 percig csendesen főzzük a gyümölcslevest, majd hideg vizes mosogatóba állítva mielőbb lehűtjük.
- Ezután megkóstoljuk az elkészült gyümölcslevest, s ha számunkra nem elegendően édes, kristálycukorral édesíthetünk még rajta.
- Végül az elkészült gyümölcslevest hűtsük le, s esetleg kevés tejszínhabot rátéve tálaljuk.
Tippek és tanácsok a gyümölcsleves elkészítéséhez
Sokak számára a gyümölcsleves el sem képzelhető a meggy, pontosabban meggybefőtt nélkül. Mert a jellegzetes rózsaszínes színét és ízét a gyümölcsleves a meggybefőtt és a tejszín ízének együttesétől kapja meg.
Amit ennek kapcsán fontos megjegyezni, ha meggybefőttet is szeretnénk a gyümölcslevesbe tenni, akkor a főzővíz elkészítése előtt szűrjük le a meggybefőttet. Majd mérjük meg a befőtt levének mennyiségét. (2-3 dl szokott lenni egy nagy meggybefőtt esetén.)
Erre azért fontos odafigyelni, mert a főzővíz mennyiségét a meggylé mennyiségével érdemes csökkenteni, hogy ne legyen túl híg a gyümölcsleves.
S a kimért meggylét elegendő a felszeletelt gyümölcsökkel együtt hozzáadni a leveshez, ezzel is segítve a szegfűszeg és a fahéj ízét belefőni a vízbe.
Sokan annyira szeretik a meggy ízét, hogy amikor nincs otthon más gyümölcs, akkor egy meggybefőttből készítenek gyümölcslevest. Vízzel és fűszerekkel az egészet felfőzik, simán tejszínt adnak hozzá, s csinálnak egy egyszerű meggylevest.
Ha szeretnénk picit főszeresebben a gyümölcslevest, akkor a fenti fűszereken kívül tehetünk a leveshez 1-2 darab csillagánizst illetve egy csapot kiskanál kardamont.
Ha inkább a trópusi és a bogyós gyümölcsöket kedveljük, akkor a nyers gyümölcsök keverékét egy tejszínes narancslével leöntve csinálhatunk egy görög gyümölcslevest. Aminek az íze érdemben más lesz, mert nincs benne hozzáadott cukor, fahéj és szegfűszeg. De a végeredmény mégis ízletes és édes lesz.
Ha elkészítetted a fenti recept alapján a gyümölcslevest, akkor kérlek gyere vissza az oldalra, s lentebb görgetve egy hozzászólásban oszd meg a tapasztalataidat.
- Egyrészt azért, hogy tudjam, másoknak is ízlik-e az, ahogyan főzök.
- Másrészt azért, hogy kiderüljön, ha valahol elírtam a mennyiségeket vagy nem világos (egyértelmű) a recept leírása.