A lencsegulyás receptje marhahússal, sárgarépával, vöröshagymával, krumplival, babérlevéllel, csipetkével, az elkészítés részletes leírásával.
Egy tartalmas étel a mindennapok változatosságához, mely önmagában is képes elérni a jóllakottság érzését.
Először megnézzük, hogyan lehet relatíve egyszerűen és gyorsan elkészíteni a lencsegulyást, majd megnézzük azt is, hogyan lehet változatosabb, ízletesebb és tartalmasabb ételt varázsolni belőle.
Lencsegulyás recept
A leves hozzávalói
- 25 dkg lencse
- 20 dkg marhalábszár
- 1 fej vöröshagyma (közepes)
- 2 darab sárgarépa (közepes)
- 2 darab fehérrépa (közepes)
- 1 darab krumpli
- só
- őrölt bors
- fűszerpaprika
- 2 darab babérlevél
- 1 kávéskanál fűszerkömény (őrölve)
- 1 liter víz
- 1 evőkanál étolaj (vagy zsír)
- 10 dkg liszt
- 1 darab tojás
A leves főzés lépései
- A lencsét főzés előtt átválogatjuk, megmossuk, s minimum kétszeres mennyiségű vízben állni hagyjuk legalább 8 órányit (úgy, ahogy a lencse főzésénél szó volt róla).
- A marhalábszárt megtisztítjuk, s apró kockákra vágjuk.
- Ezután a vöröshagymát megpucoljuk. és apró kockákra vágjuk,
- Egy evőkanál olajon megdinszteljük a hagymát, pici vizet hozzátéve.
- Amikor a hagyma kezd üvegessé válni, s a levét elfőtte, lehúzzuk a tűzhelyről.Paprikát adunk hozzá, s elkeverjük a forró olajban, hogy egy picit megpiruljon.
- A felkockázott marhahúst hozzátesszük, s megvárjuk, míg levet ereszt.Közben párszor átkeverjük a húst, hogy mindegyik oldala megpiruljon.
- Amikor a hús levet eresztett, hozzá adunk még annyi vizet, hogy a víz elfedje a húst.Fedőt teszünk rá, s minimum másfél-két órán át pároljuk, időnként megkeverve a húst (főzés közben pótoljuk az elpárolgó vizet).
A lencsegulyás bezöldségelése
- A sárgarépát és a fehérrépát is megpucoljuk, s karikára vagy kisujjnyi darabokra felvágjuk.
- A krumplit is megpucoljuk, s 1-másfél centiméteres kockákra vágjuk fel
- A beáztatott lencsét leszűrjük.
- Amikor a hús kezd megpuhulni, hozzáadjuk a lencsét, a sárgarépát, a fehérrépát, a krumplit, a babérleveleket, és felöntjük az egészet legalább 1 liter vízzel.
Csipetkét készítünk
- A lisztet összegyúrjuk a tojással és egy csipet sóval.
- A tésztát kisujjnyi vastagságóra nyújtjuk, s fél centis darabokra vágjuk össze
- A levágott darabokat kézzel pici golyókká formázzuk.
- Amikor a lencse is kezd megfőni, a csipetkét beletesszük a levesbe, s jól elkeverjük benne
- További 8-10 percig főzzük a levest, míg a csipetke is rendesen megfő.
Tippek és tanácsok a lencsegulyás elkészítéséhez
A lencsegulyás elkészítésénél a hús megfőzése a legidőigényesebb. Minél öregebb volt a marha, annál tovább fog főni. Mert a marhahús megfőzéséhez órák szükségesek, amit nem érdemes megspórolni.
A 2 óra az a legkevesebb, amit a marhahús főzésére rá kell szánni, de egy öregebb állat húsa akár 3-4 órát is igényelhet.
De megéri, mert a főtt marhahús íze semmi máshoz nem hasonlítható. Nem véletlen, hogy a Föld szinte minden táján szívesen esznek főtt marhahúst.
Ennek megfelelően, hasonlóan a gulyásleveshez és a babgulyáshoz , a krumplit és a zöldségeket lehet, hogy nem másfél óra főlés után tesszük bele a levesbe, hanem akár két, két és fél óra után.
Pontosabban akkor, ha a puhuló húsba a kés vagy a villa helyét már könnyen bele tudjuk nyomni.
Ez teljesen független attól, hogy a levest marhalábszárból, tarjából, hátszínből, bélszínből vagy marhafarból készítjük el. Mindegyikből nagyszerű lencsegulyást lehet készíteni, habár az ízük egy picit más lesz.
Maga a lencsegulyáshoz javasolt víz mennyisége nem sok, nem kell tőle megijedni. Főzés közben még a jó előre beáztatott lencse is felveszi a térfogatának a másfél-kétszeresét, plusz a csipetke is megszívja magát vízzel.
A lencsegulyás ízesítése
Ha szeretjük a füstölt ízeket, a levest felönthetjük füstölt hús levével. Fontos, mennyiben füstölt hús lé túl sós lenne, hígítsuk fel! Mert a túl sok só, hasonlóan a kemény vízhez, jelentősen megnöveli a lencse főzés idejét.
Ha szeretnénk egy picit a levesen savanyítani, hozzáadhatunk egy kevés ecetet vagy tejfölt a főzés végén. Ha szeretjük a pikánsabb eceteket, kevés balzsamecetből vagy bármilyen más borecetből egy-két kiskanállal hozzátehetünk.
Ha kesernyésebb ízvilágot szeretnénk a levesnek, a zöldségekkel együtt adhatunk a leveshez 1-2 szem borókabogyót.
Tipp1: Aki nem szereti annyira a sült hagyma ízét, az a zsiradékhoz kevés vizet adva meg is dinsztelheti a hagymát. Ugyan úgy ki fog sülni üvegesre, csak az íze nem lesz annyira intenzív.
Ha viszont szeretjük a sült hagyma ízért, nyugodtan tovább süthetjük a zsiradékban egy kicsit, hogy megbarnuljon.
Tipp2: Ha nem szeretjük az intenzíven borsos ízeket, fekete bors helyett használhatunk őrölt fehér- vagy tarkaborsot is.
Ha viszont szeretjük az erőset, nyugodtan hozzáadhatunk egy hegyes erős paprikát is. Vagy némi csípős paprikakrémet vagy chiliport.
Ha elkészítetted a fenti recept alapján a lencsegulyást, akkor kérlek gyere vissza az oldalra, s lentebb görgetve egy hozzászólásban oszd meg a tapasztalataidat.
- Egyrészt azért, hogy tudjam, másoknak is ízlik-e az, ahogyan főzök.
- Másrészt azért, hogy kiderüljön, ha valahol elírtam a mennyiségeket vagy nem világos (egyértelmű) a recept leírása.