Tárkonyos gombaleves recept sóval, borssal, fehér- és sárgarépával, petrezselyemmel és tejföllel, az elkészítés részletes leírásával.
Egy könnyed, mégis tartalmas és laktató leves, melyet elkészíteni sem nehéz, s időben is vállalható, mire megfő.
Először megnézzük azt, hogyan lehet könnyedén elkészíteni a tárkonyos gombalevest. S közben azt is megnézzük, hogy mire érdemes odafigyelni, s hogyan lehet változatosabb, ízletesebb és tartalmasabb ételt varázsolni belőle.
Tárkonyos gombaleves recept
Eszközök
- 2 literes fazék
- fokhagymanyomó vagy reszelő
A leves hozzávalói
- 1 fej vöröshagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- 1 szál sárgarépa
- 1 szál fehérrépa
- ½ kg csiperke gomba
- 1 evőkanál só
- 1 csipet őrölt fekete bors
- 1 liter víz
- 1 csokor petrezselyem
- 1 kiskanál kakukkfű
- 10 dkg száraztészta (kiskocka, csigatészta, cérnametélt vagy eperlevél)
- 2 dl főzőtejszín
- 1-2 kiskanál citromlé
- 1-2 csipet cukor
- 1 kiskanál tárkony
A leves főzés lépései
- A vöröshagymát és a fokhagymát megpucoljuk.A vöröshagymát apró kockákra vágjuk, a fokhagymát áttörjük fokhagymanyomón, vagy lereszeljük apró lyukú reszelőn.
- A sárgarépát és a fehérrépát is megpucoljuk, s vékony karikára vagy kisebb kockákra vágjuk fel.
- A gombát megmossuk, a kalapját és a tönkjét meghámozzuk, majd vékony szeletekre vágjuk fel az egészet.
- A petrezselymet is alaposan megmossuk, s apróra összevágjuk.
A tárkonyos gombaleves megfőzése
- A fazékban megolvasszuk a vajat, majd a hagymát hozzáadva a hagymát üvegesre sütjük.
- Amikor a hagyma elkezd üvegesedni, hozzáadjuk a felszeletelt gombát, s az egészet rendesen átsütjük.(A hő hatására a gomba rengeteg vizet fog engedni magából.)
- Amikor a gomba megfonnyadt s a levét is elfőtte, hozzáadjuk a felkockázott zöldségeket, s azokat is megpirítjuk picit.
- Amikor a zöldség is picit megpirult, a lábost lehúzzuk a tűzhelyről, s a fokhagymát is hozzáadjuk a leves alapjához.Folyamatos keverés közben hagyjuk, hogy a fokhagyma is megpiruljon.
- Amikor a fokhagyma illata megjelent, az egészet felengedjük a vízzel, visszatesszük a fazekat a tűzhelyre, s hagyjuk felforrni.Sózzuk, borsozzuk, kakukkfűvel és petrezselyemmel ízesítjük.
- Bő negyed óra főzés után egy kis maréknyi száraztésztát teszünk a levesbe, s addig főzzük tovább, ameddig a tészta megpuhul (kb. 5 perc).
- Amikor a tészta megfőtt, a tejszínt és a tárkonyt hozzáadjuk a leveshez.
- Legvégül a leveshez hozzáadjuk citromlét s elkeverjük benne.Majd kevés cukorral több részletben addig lágyítjuk a tárkonyos gombaleves ízét, míg finomnak nem érezzük.
Tippek és tanácsok a tárkonyos gombaleves elkészítéséhez
A tárkonyos gombalevest sokféle gombából el lehet készíteni. A fenti receptben csiperke szerepel, de elkészíthető a recept laska gombával, vargányával, vagy bármilyen más gombából is.
Ha szeretjük az intenzívebb gombás ízeket, nyugodtan beletehetünk a fenti receptben szereplő mennyiségnek akár a másfél-kétszeresét a gombából.
S hogy az ízek arányai maradjanak, a több gomba mellé kerülhet még pluszba egy kisebb darab paszternák is.
Fontos: a természetben gyűjtött gombát mindig ellenőriztessünk le gombaszakértővel!
Ha szoktunk alaplét használni a főzéshez, avval is nyugodtan megfőzhetjük a tárkonyos gombalevest, ízletesebb lesz tőle a végeredmény.
Ha van valamilyen zöldséges levesnek maradék leve, azt is bátran használhatjuk, de mindenképpen hígítsuk fel azt kétszeresére. Hogy a tárkonyos gombalevesben ne a zöldséges leves íze domináljon, hanem a gombáé.
De tehetünk a levesbe végső esetben egy zöldségleveskockát vagy ételízesítőt is, hogy ízletesebb legyen.
A tárkonyos gombaleves ízesítése
Tipp: Aki nem szereti annyira a sült hagyma ízét, az az vajhoz kevés vizet adva meg is dinsztelheti a hagymát. Ugyan úgy ki fog sülni üvegesre, csak az íze nem lesz annyira intenzív.
Ha viszont szeretjük a sült hagyma ízért, nyugodtan tovább süthetjük a zsiradékban egy kicsit, hogy megbarnuljon.
Tipp2: Ha nem szeretjük a fokhagyma intenzív ízét, használhatunk fokhagymaport vagy őrült fokhagyma granulátumot is.
Amire figyelni érdemes, hogy nem szabad megpirítani a szárított fokhagymát. Ezért a leves felengedése után adjuk hozzá a leveshez.
Tipp3: Ha nem szeretjük az intenzíven borsos ízeket, fekete bors helyett használhatunk őrölt fehér- vagy tarkaborsot is.
Ha viszont szeretjük az intenzív, erősebb ízeket, nyugodtan tehetünk a tárkonyos gombalevesbe csípős vagy füstölt fűszerpaprikát, esetleg chiliport, Cayenne borsot is, amikor a fokhagymát megpirítjuk.
A tárkonyos gombalevesbe egyébként nem csak száraztésztát tehetünk, hanem akár nokedlit vagy csipetkét is.
De ebben az esetben egy nagyobb fazekat vegyünk elő, s a leves felöntéséhez 3-4 decivel több vizet használjunk (mert a csipetke és a nokedli is hajlamos vizet megkötni a fűzés során.
Fontos: Az utolsó lépésben semmi esetre se hagyjuk ki a savanyítást, mert a savanyú íz emeli ki a tárkony jellegzetes ízét.
Ha nincs otthon citromlé, nyugodtan használhatunk kevés ecetet. Ha ínyencek vagyunk, használhatunk akár tárkonyos ecetet is.
Ha elkészítetted a fenti recept alapján a tárkonyos gombalevest, akkor kérlek gyere vissza az oldalra, s lentebb görgetve egy hozzászólásban oszd meg a tapasztalataidat.
- Egyrészt azért, hogy tudjam, másoknak is ízlik-e az, ahogyan főzök.
- Másrészt azért, hogy kiderüljön, ha valahol elírtam a mennyiségeket vagy nem világos (egyértelmű) a recept leírása.